Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

Relacja z pobytu Gości z projektu Funduszy Wyszehradzkich

W ramach programu Funduszy Wyszehradzkich na początku tygodnia przybyli do nas nasi partnerzy z Węgrzech i Słowacji. Po odwiedzinach naszych uczniów w szkołach partnerskich z niecierpliwością chcieli poznać nasz kraj. Warszawa uczestników Wyszehradzkiego programu przywitała i zaskoczyła swoją architekturą i sztuką.  Historia tego miasta zobaczona w zabytkach i na ulicach stolicy, choć uczestnicy ją dobrze znają, ożywiła w nich dawne wydarzenia poprzez bezpośredni kontakt z tym co było i jeszcze istnieje. Z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki uczestnicy projektu mieli okazje podziwiać panoramę miasta, a następnie skosztowali polskich specjałów w jednej z Warszawskich restauracji. Po smakowitej kolacji i nabraniu energii do kolejnej wycieczki, uczestnicy  wyruszyli podziwiać piękno naszej stolicy nocą. Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta, oraz Pałac Prezydencki, Barbakan i mury obronne oraz Syrenka Warszawska to tylko nieliczne zabytki podziwiane przez nich…  

Drugi dzień mobilności projektu Wyszehradzkiego uczniowie naszego liceum wraz z uczestnikami ze szkół partnerskich z Węgier i Słowacji spędzili w Gdańsku. Zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, gdzie dowiadywali się o przebiegu wojny, jej skutkach oraz o tym, jak wyglądała na różnych frontach. Następnie spacerowali po Starym Mieście, podziwiając zabytki oraz wyjątkową architekturę. Po pełnym wrażeń dniu wszyscy wspólnie zjedli obiad, a później goście dotarli do hotelu w Pucku na zasłużony odpoczynek.

Trzeci dzień projektu Wyszehradzkiego ‚Our history Unites us in Europe’ był pełen wrażeń. Goście z Węgier i Słowacji mogli lepiej poznać naszą szkołę i kraj. Oprowadziliśmy ich po szkołach i przedstawiliśmy prezentacje, które przybliżyły im polską kulturę, kuchnię, geografię oraz historię – było to wspaniałe doświadczenie wymiany wiedzy i wspólnego odkrywania.
Goście wzięli też udział w specjalnej lekcji historii po angielsku, poświęconej wspólnym wątkom w dziejach Polski, Słowacji i Węgier. Dzięki temu mieliśmy okazję porozmawiać o naszych powiązaniach i podobieństwach w przeszłości.
Kolejnym punktem programu był uroczysty apel z okazji Dnia Patrona, który umożliwił gościom poznanie naszych szkolnych tradycji i wartości. 
Na zakończenie dnia, uczniowie i nauczyciele ze Słowacji i Węgier dołączyli do szkolnej dyskoteki.

Kolejnego dnia spotkania projektowego szkół partnerskich z krajów grupy wyszehradzkiej uczestnicy wybrali się na wycieczkę do Helu, gdzie mieli okazję zwiedzić miasto i poznać jego wyjątkową historię. Zachwyceni widokami podziwiali piękne bałtyckie plaże i morze, które zrobiły na nich ogromne wrażenie.
Następnie wspólnie z naszymi uczniami odwiedzili Muzeum Obrony Wybrzeża, gdzie mogli zgłębić historię militarną miasta oraz jego bohaterską obronę podczas II wojny światowej. 
Po powrocie do szkoły wzięli udział w lekcjach, o regionie i języku kaszubskim, podczas której  uczniowie prezentowali wiedzę i rozwiązywali zadania pracując w grupach.

Spotkanie projektowe w ramach Funduszy Wyszehradzkich zakończyliśmy wspólnym wyjściem do pierogarni Mąka i Woda, gdzie nasi goście z Węgier i Słowacji mieli okazje spróbować tradycyjnych polskich 
Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty, pamiątkowe koszulki i polskie słodycze. Spędziliśmy razem wspaniały czas, pełen rozmów i wymiany wiedzy i doświadczeń, którego wspomnienia na pewno pozostaną z nami na długo.
Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o naszych krajach i grupie Wyszehradzkiej, która nas jednoczy. Dowiedzieliśmy się dużo o sobie samych, -a także rozwinęliśmy nasze kompetencje językowe.
Cieszymy się, że mogliśmy gościć naszych przyjaciół z Węgier i Słowacji i mamy nadzieję na dalszą współpracę oraz kolejne, wspólne projekty!

Dofinansowano z Visegrad Fund
#VisegradFund