Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

Z WIZYTĄ W SŁOWIŃSKIM PARKU NARODOWYM

Dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uczniowie naszej szkoły udali się na podbój ruchomych wydm w Łebie. Wyprawie towarzyszyła pogoda zachęcająca do pieszych wędrówek. Opiekunami wycieczki była pani Karolina Budzisz i pan Dawid Kaczmarek.

Na początku wycieczki uczniowie zapoznali się z charakterystyką Mierzei Łebskiej, jej położenia geograficznego i krótkiej historii jej powstania. Wyjazd miał formę terenowej lekcji biologii, więc przede wszystkim akcentowane były wątki przyrodnicze. Pieszo przeszliśmy z Rąbki do wyrzutni rakiet, a następnie plażą dotarliśmy do celu naszej wycieczki – Wydmy Łąckiej. Podczas spaceru mieliśmy okazję poznać kilka gatunków charakterystycznych dla flory pasa bałtyckiego, m.in. rukwiel nadmorską, honkenię piaskową, szczotlichę siwą, wydmuchrzycę piaskową, piaskownicę zwyczajną.

Najbardziej zdziwił nas fakt, że za ponad 400 lat procesy zachodzące w przyrodzie mogą spowodować, że wydmy mogą swoim zasięgiem przykryć miejscowość Łebę. Na własne oczy mieliśmy okazję oglądać niszczycielską działalność wydm i przykrywanie otaczającego lasu grubą warstwą piasku.

Obserwacje terenowe stanowią bardzo cenną lekcję biologii. Dzięki takim inicjatywom można obserwować przyrodę nie tylko z perspektywy szkolnej ławki, podręcznika i wykładu nauczyciela, ale samodzielnie zdobywać wiedzę na temat procesów zachodzących w otaczającym nas środowisku.