Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

Szlachetna Paczka – wybór rodziny

Z racji nauczania zdalnego i wynikających z niego ograniczeń w tym roku nie byliśmy w stanie zorganizować pomocy w ramach akcji Szlachetna paczka samodzielnie. Udało się jednak porozumieć z innymi wolontariuszami i przygotujemy część paczki dla wybranej rodziny zdalnie.

Historia Rodziny  Pani Marta i pan Krzysztof od wielu lat zmagają się z trudnościami. Ich rodzina została mocno doświadczona przez choroby. Pan Krzysztof choruje na epilepsję, zaburzenia psychosmoatyczne, brat pani Marty choruje na autyzm (przebywa w specjalnym ośrodku), a pani Marta jest po operacji krwiaka mózgu -w dalszym ciągu ma problemy z pamięcią czy koncentracją, oraz ma problemu hormonalne, które zostały wywołane chorobą onkologiczną. Dwa lata temu, w wyniku przewlekłej choroby zmarła mama pani Marty. Przez wiele lat, to właśnie pani Marta zajmowała się chorymi rodzicami i bratem. Dzięki wielu staraniom jej brat został umieszczony w specjalistycznym ośrodku. Pani Marta skupia się więc na opiece nad schorowanym tatą, którego stan zdrowia stale się pogarsza. Potrzebuje on ciągłej opieki, często zdarza się, że nie kontroluje on tego co robi. Pani Marta ma przez całą sytuację też utrudnione możliwości, jeśli chodzi o znalezienie pracy. Najtrudniejsze w obecnej sytuacji jest pogodzenie opieki nad ojcem, prowadzenie domu i poszukiwanie pracy.

Chociaż żyją skromnie, to jak sami mówią, żyje im się spokojnie, pomimo tego, że stan zdrowia obydwojga nie jest dobry. Miesięcznie rodzina ma do dyspozycji 873 zł, co po odliczeniu kosztów utrzymania i na leczenie (320 zł.) daje 102 zł. miesięcznie na jednego członka rodziny.   Piękno Rodziny  Pani Marta i pan Krzysztof pomimo trudnej sytuacji nie narzekają i starają się radzić sobie najlepiej, jak to możliwe. Cieszą się, bo czasami mogą liczyć na pomoc sąsiadki, która pofarbuje włosy lub sąsiada, który podrzuci świeżą rybę. Pani Marta pomimo trudności zdrowotnych uczęszcza na różnego rodzaju kursy i szkolenia, zwiększając tym samym swoje kompetencje. Szuka stałej pracy, choć to dla niej trudność, ze względu na dużą męczliwość spowodowaną złym stanem zdrowia. Robi jednak wszystko, by jej stan zdrowia się poprawił. Wierzy w to, że  znajdzie pracę i dzięki niej będzie mogła trochę oderwać się od codzienności. Pan Krzysztof, gdy tylko nie pracuje w domu lub w ogrodzie, chętnie czyta książki historyczne.  Bardzo kocha swoją córkę, ufa jej i jest wdzięczny za to, że opiekuje się całą rodziną. Jak mówi „gdyby nie ona, wszystko by runęło”.

Trzy kluczowe potrzeby Rodziny  

1.  Kuchenka  Obecna się psuje (z dwóch palników ulatnia się gaz), stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia domowników.  

2.  Płaszcz zimowy  Budżet domowy nie pozwala na zakup płaszcza, a poprzedni się zużył.  

3.  Żywność.  Gdyby rodzina otrzymała zapas żywności, zaoszczędzone pieniądze mogłaby przeznaczyć na inne potrzeby.  

Pozostałe potrzeby:  

Marta: kurtka zimowa,  rozmiar: XXL,  uwagi: wzrost 175 ; obwód w pasie 114 cm; jeżeli jest taka możliwość to pani Marta prosi o kurtkę/płaszcz w kolorze czerwonym, sweter zimowy , rozmiar: XXL,  uwagi: wzrost 175 ; obwód w pasie 114 cm; (kolor bez znaczenie, najlepiej dłuższy, zapinany sweter), spodnie (całoroczne) rozmiar: XXL, uwagi: wzrost 175 ; obwód w pasie 114 cm; długość zewnętrz nogawki (od pasa do kostki 102 cm), najlepiej jeansy, kozaki/buty zimowe  rozmiar: 37,  uwagi: długie kozaki, na płaskim obcasie, w ciemnym kolorze.

Krzysztof: spodnie (całoroczne) rozmiar: L,  uwagi: pas 99 cm, 103 cm długość od pasa do kostki; pan Krzysztof prosi o spodnie eleganckie, na kant (do kościoła), kozaki/buty zimowe  rozmiar: 41,  uwagi: trapery, kolor bez znaczenia, pościel (poszwy, prześcieradło), ręczniki, opał: miał- tona

Potrzeby niematerialne : Pan Krzysztof chciałby przepisać dom na córkę, jednak nie posiada pieniędzy, żeby opłacić związane z tym formalności.  

Szczególne upominki:

Marta:  Bon do sklepu z bielizną, może jakieś słodycze  

Krzysztof: podkoszulek (zwykły, biały, na szerokich ramiączkach), kosmetyki