Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

„Szlachetna Paczka” w naszej szkole!

W tym roku nasza szkoła po raz kolejny przystępuje do akcji „Szlachetna Paczka”, organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna.
Spośród rodzin, potrzebujących pomocy, uczniowie należący do Koła Wolontariatu wybrali Panią Janinie (51 l.)

Historia Rodziny  
Pani Janina wiodła spokojne życie do czasu, gdy jej mąż zaczął znęcać się nad nią fizycznie i psychicznie. 4 lata temu wzięła rozwód i myślała, że będzie mogła odpocząć od trudności dnia codziennego, Jednak nie było jej to dane, ponieważ zachorowała na nowotwór. Musiała podjąć się obciążającej terapii, przez którą bardzo podupadła na zdrowiu. Leczenie zaczęło pochłaniać znaczną część jej dochodu. W chwili obecnej mieszka sama z psem w wynajmowanym mieszkaniu. 16 letni syn pani Janiny rozpoczął naukę w wymarzonej szkole i tymczasowo mieszka z ojcem. Pani Janinie jest trudno ponieważ boryka się z wieloma chorobami, ale najpoważniejszą z nich jest depresja, która zabiera jej chęć do życia. Pani Janina otrzymuje rentę chorobową, alimenty na syna oraz zasiłek pielęgnacyjny (1958 zł). Po odjęciu kosztów utrzymania oraz leków pozostaje jej na życie 258 zł miesięcznie.  Piękno Rodziny  Pomimo trudnej przeszłości, pani Janinie nie schodzi uśmiech z twarzy. Bardzo się stara żyć zwyczajnie, jak kiedyś. Bardzo kocha swojego psa, który jest dla niej terapią. Uwielbia chodzić z nim na długie spacery. Kobieta chodzi na zajęcia do grupy wsparcia aby uporać się  z psychologicznymi trudnościami. Ludzie, których tam poznała są dla niej dużym wsparciem. Pani Janina może liczyć na sąsiadkę, która stara się motywować kobietę do wstania z łóżka.  

Najważniejsze potrzeby:

  • Środki czystości: proszek do prania , płyn do płukania, płyny czyszczące (do kafelek, podłóg, okien, armatury), płyn do mycia naczyń , mydło/żel myjący , szampon, szczoteczka do zębów, pasta do zębów.  
  • Żywność trwała: herbata, kawa, ryż, mąka, makaron, kasza, cukier, olej, dżem, warzywa w puszkach, konserwy rybne i mięsne, bakalie,  mleko, koncentrat pomidorowy.  
  • Karma dla psa. Zapas karmy dla psa pozwoliłby kobiecie zaoszczędzić na inne potrzeby.  

Inne potrzeby:

  • Obuwie – półbuty, (rozmiar: 40), ręczniki małe i duże , bateria do kranu, wieszak do przedpokoju.  

W szkole podstawowej zostaną umieszczone kartony, do których prosimy przynosić żywność oraz chemię gospodarczą. Zbiórka trwa do 5 grudnia. Prosimy o przyłączenie się do akcji!

Uczniowie szkół średnich będą rezygnować z Mikołajek i pieniądze przekażą na zakup pozostałych rzeczy. W przypadku, gdy klasa zrezygnuje ze zbiórki pieniędzy, uczniowie będą mogli przynieść żywność i chemię do szkoły.

UWAGA!
Gdyby okazało się, że zebrane środki finansowe przewyższą potrzeby pani Janiny, wówczas chcielibyśmy kupić zabawki lub środki czystości dla dzieci z oddziału onkologii dziecięcej /hospicjum dla dzieci.